לכל אחד מאיתנו יש את סגנון המוזיקה האהוב עליו, כזה שמכניס אותו לקצב, מוציא ממנו את האנרגיה החבויה ובעיקר תורם לו לשיפור מצב הרוח. אך מסתבר שמוזיקה לא רק משפיעה על מצב הרוח שלנו, אלא היא אחד הכלים הנפלאים לרכישת שפה חדשה, בדיוק כמו שתינוק מאזין לשירים וכך מפתח ז'רגון משלו.

למה מוזיקה כל כך משפיעה על לימודי אנגלית?

שירים זוכרים יותר ממשפטים

אם נקפוץ לרגע לשיעורי האנגלית שלמדנו בבית הספר, נזכור בעיקר שירים ששיננו יחד עם המורה, ואפילו את הלחן המוכר של A,B,C  שעד היום אנו זוכרים. אך לא רק כילדים, גם בגיל בוגר יותר נזכור יותר מילים ומשפטים של שירים בשפות שונות בהשוואה למשפטים.

מוזיקה עוזרת לנו להפעיל את שני צידי המוח

מוזיקה היא פעילות המצריכה מאיתנו להשתמש בשני צידי המוח, השמאלי והימני.  כאשר אנחנו מאזינים למוזיקה, עלינו לבצע כמה פעולות יחד; לעקוב אחר המילים ולהאזין לקצב וללחן. לכן, בעת האזנה למוזיקה, אנו מנצלים את שני צידי המוח, מה שמאפשר לנו לזכור טוב יותר את המילים.

מוזיקה מחדדת את הזיכרון

למוזיקה יש יתרונות רבים בשיפור זיכרון ובמיקוד תשומת הלב שלנו. כאשר אנו מאזינים לשיר בשפה שאינה מוכרת לנו אנו מאזינים גם למשפטים, למילים ולצורה התחבירית שבה השיר כתוב. אנו יודעים היטב שמילות השיר נכונות, הרי מי יעשה טעות דקדוקית בשיר? סביר להניח שאף אחד. לכן, ילדים שגדלים לתוך עולם המוזיקה, יקבלו בסיס חזק יותר לפיתוח שפה נוספת.

שיטה לימודית מעניינית יותר מהדרך המסורתית

לימודי אנגלית בעזרת מוזיקה מתגלים כמעניינים ומסקרנים יותר, בעיקר את דור ה – Z המורגל לגירויים. מוזיקה מאפשרת לגרות את תאי המוח על ידי לימוד בשיטה מעניינת יותר, כזאת שכל ילד ובכל גיל יוכל להתחבר אליה. הילדים יוכלו לקרוא את מילות השיר לו הם האזינו, לנתח את המילים, להבין את מבנה המשפטים ובעיקר לשנן שוב ושוב את מילות השיר בדרך חווייתית.

עבודה עצמית

ילדים לרוב מאזינים  לשירים בדרך עצמאית, ומחקים את מילות השיר בקצב שלהם. מאחר  שרוב התבניות בשיר (הפזמון) חוזרות על עצמן , הילדים יכולים לשנן שוב ושוב את מילות השיר באופן עצמאי. אומנם בתחילה המילים לא תהיינה מוכרות להם, אך חיקוי המילים בשיר יסייע להם להפיק קולות בשפה החדשה. לאחר שמתאמנים שוב ושוב מצליחים להגות את המילים החדשות בצורה נכונה.

איך משלבים מוזיקה בעולמם של הילדים?

התחילו מגיל קטן – מוחם של הילדים מתפתח בגילאים צעירים, ולכן מומלץ להתחיל לחשוף אותם למוזיקה כבר אז. אפשר בהחלט להתחיל כבר מגיל ינקות, שהרי תינוקות אוהבים מקצבים  של שירים והמילים יחלחלו למוחם.

תשירו עם הילדים בבית – כן ממש כך! מלבד השמחה והאנרגיות הטובות שתוסיפו לביתכם, תלמדו את הילדים מילים חדשות ובכלל תחשפו אותם לשפה חדשה כבר בגילאי הגן. מילות השיר עוזרות למוח ללמוד ולשמר אותן בזיכרון.

דוגמה לשיר הפעלה שלנו:

"בואו נאמר שלום עם הראש.
בואו נאמר שלום עם הכתפיים.
בואו נאמר שלום עם הידיים.
בואו נאמר שלום עם הרגליים".

Let's  say hello with the head.
Let's say hello with the shoulder.
Let's say hello with the hands.
Let's say hello with the legs."

במהלך השיר הילדים מצביעים על חלקי הגוף, שרים ורוקדים. מהחוויה הזאת קל להם לזכור את אוצר המילים ולפתח את שפת האנגלית בדרך חווייתית.

דילוג לתוכן