רקע

הלמידה היא תהליך המאפשר שינוי וצמיחה בכל תחום שהוא.

היכולת ללמוד מבוססת על הזיכרון שמאפשר צבירה ושימור של ידע, של מיומנויות ושל חוויות. בתהליך הלמידה נכללים אלמנטים של הפנמת הידע, המאפשרים הכללה והסקת מסקנות.

לא סוד הדבר, שתלמידים רבים מתקשים ללמוד את השפה האנגלית. הם מתקשים לרכוש אוצר מילים ולהתמודד בהצלחה עם רכישת קריאה בשפה נוספת – אנגלית.

הקושי יכול לנבוע מהחשש לצאת מאזור הנוחות,  מהחשש לעשות טעויות או להיות טוב פחות מהאחרים, מכך שהסביבה הקרובה אינה דוברת את השפה ועוד.

תהליך לימוד השפה הוא לעיתים כה קשה, שעלולים להתפתח מחסומים רגשיים שגורמים להתנגדות עזה לתהליך רכישת השפה הנוספת.

שיטת הלימוד "ההדרגתית"

בשיטת הלימוד הייחודית ב"בית הספר לאנגלית של שרון" מוגשים השעורים במתכונת ברורה ומסודרת וללא הפתעות, המקנה תחושת ביטחון בקרב התלמידים כבר בשלבי הלימוד הראשונים. יכולת התלמידים להשיג מטרות בצורה רציפה וחיובית מקנה להם את המוטיבציה להמשיך וללמוד את השפה.  

שיטת הלימוד הייחודית מבוססת על לימוד הדרגתי של השפה האנגלית לילדים מגיל צעיר, ומאפשרת להם ללמוד את יסודות השפה בצורה בטוחה. כל יחידת לימוד מכילה את אוצר המילים שנלמד ביחידה הקודמת ואליה מתווספות מילים חדשות.  כך, התלמידים אינם נדרשים להתמודד רק עם מילים חדשות, ולכן הם יכולים להבין את המשמעות הכללית של הטקסט, מבלי להבין את פירושה של כל מילה.

על מנת ליישם את השיטה ההדרגתית, חוברות הלימוד נכתבו בצורה המשלבת ידע קיים, שאליו נוסף אוצר מילים חדש. כל יחידת לימוד מתחילה עם אוצר מילים הנלמד בצורה מעמיקה וחווייתית, באמצעות חזרה על המילה דרך שילובה במשימות שונות – תשבץ, ציור, משפט, כרטיסיה, משחק, סיפור, תפזורת  ועוד.

כך, התלמידים זוכרים, מפנימים ומבינים את המילים ויודעים לזהות אותן לאחר שחוו אותן במגוון משימות.

יכולת התלמידים ללמוד לקרא בהדרגה ולהקריא למבוגרים את צירופי הצלילים, המילים, המשפטים ולבסוף את הסיפורים שלמדו בשיעור, מעניקה להם תחושת סיפוק תוך הנאה מהתפעלות המבוגר מהם.

אמצעי הלימוד

תחילת לימוד השפה הינה בהכרות עם אותיות וצלילים.

על מנת להקל על התלמידים בלימוד שפה חדשה, הגיית האותיות, הצלילים והמילים, נעשה שימוש בכתיבת המילים באנגלית, ובמקביל בכתיבתן בשפה העברית עם ניקוד לצורך חידוד אופן ההגייה של האות, הצליל והמילה. לכל אות ולכל תנועה מוקדש שיעור נפרד המלווה בדפי עבודה לתרגול.

לימוד השפה האנגלית בעזרת קריאת המילים בעברית, מאפשר גם לילדים וגם למבוגרים שאינם שולטים בשפה האנגלית לחוות את השפה החדשה בצורה לא מאיימת, תוך השענות על העברית המוכרת.

לאחר הכרות עם האותיות והצלילים ירכש אוצר המילים החדש באופן הדרגתי.

חוברות הלימוד מאוירות בשחור לבן על מנת למנוע גירויים ועומס ויזואלי, שעלול להפריע לתלמידים להתרכז בחומר הלימוד. האיורים מאפשרים לתלמידים להבין היטב את הנקרא, ולשפר משמעותית את חוויית הקריאה. קריאה זורמת תעניק חוויה חיובית יותר תוך כדי תחושת הישג בסוף הקריאה.  

אמצעי הלימוד כוללים משחקים, סיפורים ושירים לתרגול האותיות, ההגייה והקריאה.

כל פרק בחוברת ובמקביל בשיעור הפרונטלי,  מתחיל בהצגת אוצר המילים החדש ומשפטים חדשים. התרגול בין שיעור לשיעור חשוב ביותר כיוון שרק כך ניתן להטמיע את השפה, ולהפוך אותה לחלק מחיי היום יום של התלמידים.